CenCert podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny w codziennym biznesie jest zjawiskiem powszechnym i naturalnym, dlatego też już tak na stałe obecnym z przedsiębiorcami na całym świecie.
Dzięki internetowi kontrahenci wielu branż mogą ze sobą współpracować bez względu na odległość. Dzieje się tak, ponieważ takie działania wspomaga między innymi e-podpis. Co za tym idzie pozwala to finalizować ważne przedsięwzięcia bezpośrednio zza swojego biurka i bez wychodzenia z biura.
Kwalifikowanym dostawcą usług zaufania. Funkcjonujemy w ramach firmy Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. (grupa kapitałowa COMP S.A.). Oczywiście naszym głównym produktem jest podpis elektroniczny, ale w naszej ofercie Klient znajdzie także pieczęć elektroniczną, znaczniki czasu. Oferujemy również certyfikaty do Węzła krajowego, ale także karty i akcesoria do CEPiK.
Podstawą prawną świadczenia kwalifikowanych usług CenCert jest w szczególności eIDAS (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014) oraz ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej.
Gwarantujemy, że podpis elektroniczny CenCert jest bezpieczny, funkcjonalny i przyjazny użytkownikom.
Podpis elektroniczny kwalifikowany w chmurze – rSign
Zestaw podpisu elektronicznego obejmuje:
- Kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego
- Aplikację PEM-HEART SIGNATURE do składania i weryfikacji podpisu kwalifikowanego, biblioteki Encard (PKCS#11, CSP) do obsługi wirtualnej karty – do pobrania ze strony WWW.
- Aplikację na telefon komórkowy rSign by CenCert do potwierdzania składanych podpisów – do pobrania ze sklepu Play lub App Store
Kwalifikowana usługa jest świadczona zgodnie z aktualną wersją Polityki dla kwalifikowanych usług zaufania.
Niniejszy produkt wymaga potwierdzenia tożsamości przez Inspektora CenCert
Podpis elektroniczny kwalifikowany na karcie
Zestaw podpisu elektronicznego obejmuje:
- Kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego
- Kartę procesorową (karta duża lub w formacie SIM), posiadającą certyfikat bezpieczeństwa QSCD zgodnie z eIDAS.
Karta procesorowa musi być używana w czytniku kart procesorowych. - Aplikację PEM-HEART SIGNATURE do składania i weryfikacji podpisu kwalifikowanego oraz biblioteki (PKCS#11, CSP) do obsługi karty – do pobrania ze strony WWW.
Kwalifikowana usługa jest świadczona zgodnie z aktualną wersją Polityki dla kwalifikowanych usług zaufania.
Niniejszy produkt wymaga potwierdzenia tożsamości przez Inspektora CenCert
Podpis elektroniczny i jego zastosowanie
PODPIS ELEKTRONICZNY DO JEDZ
SPRAWOZDANIA FINANSOWE DO KRS
Ten sposób rejestracji sprawozdań jest już wymagany ustawowo. Wszystkie spółki zarejestrowane w KRS mają obowiązek składania sprawozdania finansowego wyłącznie w formie elektronicznej. Nieodzowny do tego jest podpis kwalifikowany, aby sprawozdanie do KRS zostało złożone we właściwy sposób. Można także zrobić to z profilem zaufanym ePUAP. Sprawozdania, przyjęte przez organ nadzorczy, powinny być podpisane przez co najmniej jedną osobę upoważnioną do reprezentowania danego podmiotu, której numer PESEL jest ujawniony w KRS.
e-DEKLARACJE
GIIF
Cencert oferuje podpis elektroniczny do wykorzystania podczas relacji z GIIF – Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Instytucja ta wdrożyła system informatyczny umożliwiający instytucjom elektroniczne przesyłanie danych do GIIF (www.mf.gov.pl). Przesyłane dane muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
ZAŚWIADCZENIA LEKARSKIE
Wystawiane zaświadczenia lekarskie w formie dokumentu elektronicznego można uwierzytelnić certyfikatem kwalifikowanym. Wykorzystanie narzędzia jakim jest e-podpis znacznie usprawnia codzienną pracę lekarzy.
DOKUMENTACJA MEDYCZNA
Od 28 czerwca 2007 r. wszystkie zakłady opieki zdrowotnej mogą sporządzać dokumentację medyczną w formie elektronicznej, zatem podpis elektroniczny staje się coraz bardziej powszechny.
Najlepszym sposobem na zapewnienie integralności dokumentu elektronicznego, a także identyfikacji osoby udzielającej świadczenia zdrowotnego jest kwalifikowany podpis elektroniczny.
Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2010 nr 252 poz. 1697).
PRZETARGI I AUKCJE ELEKTRONICZNE
W celu rejestracji i identyfikacji wykonawców można stosować kwalifikowany podpis elektroniczny.
JEDNOLITY PLIK KONTROLNY
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego wiąże się z korzyściami zarówno po stronie organu podatkowego, jak i samych podatników. Dane w postaci omawianego formularza mogą być przekazywane do urzędu skarbowego on-line, ale muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który zagwarantuje bezpieczeństwo plików i zabezpieczy przed jakimikolwiek zmianami. Rozwiązanie jakim jest podpis elektroniczny dla JPK ułatwia codzienną pracę.
APTEKI
W Aptekach podpis kwalifikowany stał się już powszechnym zjawiskiem. Apteki muszą przekazywać dane o obrocie produktów leczniczych do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W związku z tym apteki i inne podmioty farmaceutyczne potrzebują certyfikaty kwalifikowane dla osób reprezentujących podmiot oraz certyfikaty niekwalifikowane do autoryzacji przesyłanych raportów.
GEODEZJA
Kwalifikowany podpis elektroniczny w geodezji – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego każda dokumentacja powstająca w wyniku prac branży geodezyjnej docelowo powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Najważniejszymi cechami nowego rozporządzenia są zmiany związane z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie geodezji i kartografii oraz wspieranie informatyzacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
W kontaktach z ZUS można wykorzystywać kwalifikowany podpis elektroniczny i kwalifikowane certyfikaty na potrzeby obsługi programu Płatnik.
Program Płatnik umożliwia płatnikom składek tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Program jest bezpłatny.