Wszystko co powinieneś wiedzieć o kasach online do myjni

kasy fiskalne na myjnie Zakopane

Jaką kasę wybrać?

Przede wszystkim musi to być kasa fiskalna, która posiada ważną homologację Prezesa Głównego Urzędu Miar - tylko takie kasy fiskalne podatnik może używać aby wypełnić nałożony przez ustawodawcę obowiązek rejestracji sprzedaży i usług przy użyciu kasy fiskalnej.

W przypadku myjni i samoobsługowych urządzeń jest jeszcze jeden ważny aspekt prawny, na który należy zwrócić uwagę. Ustawa z dnia 11 marca 2004 ro podatku od towarów i usług (Ustawa o VAT) wyraźnie określa:

Art. 111. 3d. W przypadku gdy dla danego rodzaju czynności, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 7a pkt 1, są przewidziane kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym – podatnik jest obowiązany stosować te kasy.

Dla jeszcze mocniejszego potwierdzenia tego obowiązku, podobne zapisy znalazły się w  Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816), które w § 7. 3. jeszcze raz to powtarza:

 

§ 7. 3. W przypadku szczególnego rodzaju sprzedaży lub szczególnego sposobu prowadzenia ewidencji, dla którego jest wymagane prowadzenie ewidencji przy użyciu kas o zastosowaniu specjalnym, podatnicy są obowiązani używać tych kas.

Myjnia automatyczna oraz wszelkie znajdujące się na niej urządzenia służące do mycia, czyszczenia, sprzątania i prania pojazdów samochodowych są miejscem „szczególnego prowadzenia ewidencji”, chociażby poprzez brak osoby obsługującej kasę. Dlatego w myjniach muszą być zainstalowane urządzenia specjalizowane.

W/w Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących określa rodzaje kas następująco:

§ 7. 1. Podatnicy, ze względu na przeznaczenie do prowadzenia ewidencji danego rodzaju sprzedaży lub w dany sposób, używają następujących kas:

1) kasy ogólne – przeznaczone do prowadzenia ewidencji w sposób niewymagający stosowania specjalnych funkcji i rozwiązań konstrukcyjnych;

2) kasy o zastosowaniu specjalnym – których konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i spełniają szczególne wymagania techniczne (kryteria i warunki techniczne) dla kas związane ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy:

f) umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.

Tak, jak nie można w aptekach i w komunikacji/przewozach stosować kas ogólnych (szczególny sposób…), tylko zgodnie z w/w przepisem muszą to być urządzenia specjalizowane do aptek lub do przewozu osób / bileterki, tak samo nie można dla sprzedaży automatycznej (bezobsługowej) używać kas ogólnych. Muszą być to kasy o zastosowaniu specjalnym, zgodnie z § 7. 1.1. w/w Rozporządzenia. Stosując rozwiązanie z homologacją kasy „ogólnego przeznaczenia” podatnik – właściciel myjni naraża się na „nieprzyjemności karno-skarbowe” za łamanie zapisów Rozporządzenia - doświadczyli tego swego czasu właściciele busów, którzy do rejestracji usług przewozu osób używali zwykłych kas rejestrujących.

Obowiązek stosowania kas specjalizowanych (zgodnych z § 7. 1. 2. f ) na myjniach potwierdza również w odpowiedziach na zadane pytania Krajowa Informacja Skarbowa.

Gdzie na myjni powinna być zamontowana kasa fiskalna?

Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących zostali zobowiązani do wystawiania i wydawania nabywcy, bez jego żądania, paragonu fiskalnego podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (§ 6. 1. 1. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących). Oznacza to, że paragon powinien być zarejestrowany i wydany lub wyświetlony nie później niż z chwilą przyjęcia płatności za usługę. Miejscem prowadzenia działalności jest każde stanowisko myjni, które przyjmuje płatność za usługi (bez względu na formę płatności). Oznacza to, że na każdym takim stanowisku, gdzie przyjmowana jest płatność musi być zamontowana kasa fiskalna, która zarejestruje paragon oraz wyda go klientowi bądź wyświetli dane tego paragonu.

Jak zintegrować kasę fiskalną z myjnią?

Istnieje wiele możliwości integracji kasy fiskalnej ze stanowiskiem myjni. Oczywiście wszystko zależy od typu i możliwości danej myjni. Najpopularniejszym sposobem integracji kasy z myjnią jest podłączenie jej do informacji przekazywanych z wrzutnika monet bądź terminala płatniczego do samego modułu sterującego stanowiskiem myjni (urządzenia odkurzającego, czyszczącego itp.). Informacje takie można pozyskać z sygnałów impulsowych, danych przekazywanych przez protokół CC Talk lub MDB. Odpowiednia konfiguracja i oprogramowanie kasy pozwolą określić, jaki nominał miała wrzucona moneta i jaką kwotę należy "zafiskalizować" na paragonie fiskalnym i obliczyć od niej właściwy podatek VAT. Również w ten sam sposób można pozyskać dane z terminala płatniczego zamontowanego na stanowisku myjni. Również właściwa konfiguracja pozwala kasie rejestrować na paragonie, czy płatność za usługę została dokonana gotówką czy kartą płatniczą.

Innym sposobem integracji kasy z myjnią jest możliwość przesyłania danych do kasy z komputera myjni poprzez protokół komunikacyjny. Tę funkcjonalność będą miały nowoczesne myjnie, sterowane przez system komputerowy.

Czy kasa będzie "fiskalizować" żetony i karty pre-paid?

Oprócz monet do wrzutników na myjniach wrzucane są również zakupione w specjalnych punktach żetony a oprócz kart płatniczych przyjmowanych przez terminale płatnicze za usługi na myjniach klienci mogą płacić kartami przedpłaconymi. Obecna praktyka jest taka, że ich fiskalizacja nastąpiła w chwili ich sprzedaży - nabywca wówczas otrzymał paragon fiskalny lub fakturę za ich zakup.

Właściwa konfiguracja wrzutnika monet oraz terminala płatniczego i przekazywanych do kasy z nich informacji pozwala na pominięcie fiskalizacji wrzucanych żetonów i płatności kartami przedpłaconymi, aby uniknąć podwójnej rejestracji i podwójnego opodatkowania tej usługi. Potwierdzeniem tego jest film nagrany na jednej z pracujących myjni, gdzie zamontowana i pracująca już w trybie fiskalnym kasa Novitus SDF-3 poprawnie fiskalizuje tylko te płatności, które nie były wcześniej zafiskalizowane.

Jak połączyć kasę na myjni z Centralnym Repozytorium Kas?

Kasy oferowane na myjnie muszą być kasami online. Oznacza to, że zgodnie z Ustawą podatnik jest zobowiązany zapewnić kasie połączenie internetowe z CRK. Takiego połączenia można dokonać poprzez dostępny na myjni internet (często jest tam internet w celu zapewnienia dostępu do monitoringu, płatności kartami itp). Kasa do internetu może być połączona przez złącze LAN (Ethernet), moduł WLAN (WiFi) lub - w przypadku braki internetu na danej myjni - poprzez modem GSM.

Połączenie internetowe jest również potrzebne właścicielowi myjni do komunikacji z kasą fiskalną - poprzez specjalną stronę internetową będzie miał dostęp do danej kasy, zarejestrowanych na niej paragonów, jej konfiguracji itp.

 

Oceń Artykuł

0 Oceny (0)
Firma informatyczna Zakopane

Gambit s.c. / Firma Informatyczna
ul. Kasprowicza 20/10
34-500 Zakopane

NIP 7361741454

Dane kontaktowe